Güncel ve Sosyal Bilim Makaleleri

Bozkurt Figüründen Korkanlar! (1)

KİŞİSEL WEB

14.3.15

Bozkurt Figüründen Korkanlar! (1)

1960li yıllarda Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ambleminde "Bozkurt" figürü vardı. 1970 lı yıllarda gelen yöneticiler, ki onlar şimdi iktidarın iskeletini oluşturan kadrolardır, bozkurt resmini birliğin amblemden çıkarmışlardı. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı sürecinse (yaklaşık 15 yıl) hem sigara paketleri üzerinde hem de "banknotlar" (kağıt paralar) üzerinde olduğu gibi MTTB ambleminde de vardı bozkurt resmi... Dahası, petrol ofisinin tabelası da bir "bozkurt" resmi idi. Başlangıçta Anıtkabire giden yolda, bugün "aslanlı yol" dediğimiz yol boyunca, aslan figürleri yerine "bozkurt" heykellerinin konulması önerilmiş, her nedense vazgeçilmiş, sonradan aslan heykelleri konulmuştur.

***

T.C. tarihinin basılan ilk kağıt paraları bozkurt figürleri taşır. Bir kısmında Arap bir kısım Latin alfabesi kullanılmıştır, yanılmıyorsam... Bu paraların "antika" değeri tartışılmaz ve daha çok koleksiyoncuların elinde bulunuyor. Şüphesiz devletin de elinde vardır... Bu günkü değerini tahmin etmek güçtür. Bu serilerin bir kısmı müzayedelerde satıldığını duydum. Örneğin serinin 1000 TL örneğinin 2006 yılında bir müzayede, 250,000.$ den satışı çıkarıldığını okudum.

***

Atatürk'ün mirası elbette ki bıraktığı sadece bozkurtlu banknotlar, simgeler değildir. Onun bıraktığı cumhuriyet ve onun kazanımları, ilkeleri ve zaman üstü fikirleridir. Milli bilinç yoksunluğuyla ne milliyetçi olunur ne de Atatürkçü...

Ortalıkta dolaşan boş teneke gibi çok ses çıkarmaktan öteye geçmeyen, tıngıldayan şuursuzlar, milli ideallere zarar veriyor. Zannedersiniz ki bir halt biliyor, bilgiçlik taslayıp işin aslını araştırmadan "kuru sıkı" atar gibi laf üretiyorlar. Bir sürü fikren ve ruhen kurumuş, nasipsizin ortalıkta dolaştırılması, milli ve manevi duygulardan habersiz konuşturulması, sıradan vatandaşın Gazi Paşa ve onun güzel fikirlerinin anlaşılıp toplumun genelinde hüsnü kabul görmesini engellemektedir!..

Atatürk çağının önderi, kahramanı, dehasıydı; fikirleri evrenseldir, dolayısıyla fikirleri bugün için çağlar üstü düzeydedir. O, Türk Milletine Tanrının bir armağanı, şansıydı, halen aynı konumdadır. O, katıksız bir "bozkurttu..."

Bakınız konu nereden nereye geldi. Bozkurt figürünü amblemden çıkaranlar bugün "Atatürk" ve "Türk" kelimesini kullanmıyorlar... Ondan korkuyorlar, hınç ve kin dolular... Yarına kalmadan, kimlerin "kulu kölesi" olduğu ilkelliğinin farkına varacak vatanseverlerin şaha kalkması gerekiyor... Ve mutlaka 7 Haziranda %30 oy barajına ulaşması gerekiyor.

"Bu nasıl olacak", derseniz, onu önce siyasilere soralım?

Artık; "bozkurtlara selam olsun" demek yetmiyor...

"Kahrolsun komünizm" demek yetmiyor...

"Kahrolsun Türk düşmanları" demek yetmiyor...

"Kahrolsun faşizm" demek yetmiyor...

"Kahrolsun kapitalizm" demek yetmiyor...

"Kahrolsun İslam düşmanları" demek yetmiyor...

"Yaşasın Türk milliyetçiliği, yaşasın ülkücülük" demek de yetmiyor!.

Şüphesiz ki güzel sloganlar, ancak vatandaş bu sloganları zaten biliyor, ama oy vermiyor...

Vatandaşın önceliği "geçim"... Ekonomi... Ekonomiye kulak veriyor...

Ondan haber vermeli vekil adayları... Gerçek vatan sever, milli bilinç sahibi vekil adaylardan bu bekleniyor... Hatırlatıyorum...

(Devam edecek)

R. Demir (14.3.15)

1476

©2008, Tüm Hakları Prof. Dr. Ramazan DEMİR'e Aittir850947